18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Бендот Прљаво казалиште, кумовите Филеш и Хора веќе не зборуваат

НАЈЧИТАНО

Бендот Прљаво казалиште се распадна по повеќе од 40 години постоење, а неговите основачи Тихомир Филеш и Јасенко Хоура повеќе не разговараат.

Бендот во далечната 1979 година го издаде својот прв албум наречен „Прљаво казалиште“, а основачите Тихомир Филеш и Јасенко Хоура денес веќе не разговараат, туку се караат кој може да го користи името и името на бендот, објави „Јутарњи лист“.

Иако беше јасно дека нема да продолжат да соработуваат, Хоура, како што изјави Филеш за Јутарња, го договори казалиштето Прљаво да настапи на островот Крк на 24 јуни.

Во најавата за концертот не е наведено кој ќе пее и кој ќе свири, но Филеш, кој е сопственик на заштитниот знак и името на бендот, вели дека настанот не треба да се нарекува „Концерт на валкан театар“ доколку музичарите и туристичката организација на Врбник не сака да ризикува да добие судски спор.

„Се разбира, бендот може да настапува под друго име. Тоа не е проблем. Но, под името Прљаво казалиште – не“, изјави Филеш за „Јутарњи лист“.

Тој вели дека е точно дека Хоура самоиницијативно и без знаење на остатокот од бендот почнал да работи самостојно со двајца музичари.

„Прво дури нè измами во весникот тврдејќи дека прави свој мјузикл, за подоцна да дознае дека сè уште подготвува плоча наречена Прљаво казалиште. , непријатно изненаден“, изјави Филеш за загрепскиот весник.

Последниот настап бендот Прљаво казалиште го имаше пред две години, кога со концерт ја прославија 40-годишнината од основањето на групата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО