1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Белград најскап за живот во регионот, Матковиќ: Основните трошоци за живот растат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Белград е најскапиот град за живеење во регионот на Западен Балкан, пишува Euractiv. Трошоците за живот во Белград се 42,5 отсто во споредба со трошоците за живот во Њујорк, покажува анализата на трошоците за живот што ја направи веб-страницата Numbeo. Професорката на факултетот ФЕФА Гордана Матковиќ за N1 вели дека најзагрижувачки е фактот што основните животни трошоци сочинуваат меѓу 50 и 60 проценти од сите трошоци за домаќинството во Србија.

Во регионот на Западен Балкан, најскап град за живеење е Белград. Зад неа се Будва во Црна Гора и Тирана во Албанија. Иако Тирана се смета за евтина за живеење од гледна точка на другите Европејци, таа е скапа за локалното население и нивоата на приходи, пишува Euroactiv, а пренесува Нова економија.

Анализата на сајтот Numbeo дава преглед на дневните трошоци ширум светот, создавајќи листа на најскапите и најевтините градови во светот. Кога станува збор за Западен Балкан, едно од најевтините места за живеење во Европа е Приштина, а потоа следат Ниш (Србија), Крајова (Романија) и Тузла (Босна и Херцеговина).

Матковиќ, кој е и програмски директор на Центарот за социјална политика (ЦСП), рече дека животот и трошоците во Белград во голема мера зависат од тоа дали живеете во сопствен стан или го изнајмувате.

„Тоа се податоци кои говорат не само за трошоците за живот, туку и за цените за издавање станови, а јасно е дека тие се на многу повисоко ниво во Белград. И кога ќе го поставиме тоа прашање, трошоците во голема мера зависат од тоа дали изнајмувате стан или живеете во сопствен стан“, рече таа.

Тој исто така наведува дека истражувањето изгледало малку надвор од областа на основните прехранбени производи.

„Погледнаа и колку чини да се биде член на тениски или фитнес клуб, а сиромашните не ги трошат своите плати на тоа. Треба да се каже дека овие трошоци за живот, вклучувајќи ги и трошоците за изнајмување стан, се споредуваат со просечните плати во оние градови кои се во фокусот на истражувањето“, објасни Матковиќ.

Според неа, стапката на инфлација денеска е загрижувачка.

„Годишната инфлација е околу 15 проценти, но треба да се каже дека цените на храната поскапеа за над 25 проценти, и домувањето. Расходите се зголемени, а до категоријата најбогати овие расходи сочинуваат меѓу 50 и 60 проценти од сите расходи на домаќинствата“, нагласи Матковиќ.

Најновото истражување, додава Матковиќ, покажува и дека категоријата пензионери е се позагрозена, како и лицата со низок степен на образование.

Па, на крајот на краиштата, се повеќе луѓе доаѓаат во Белград.

„Затоа што постои привлечноста на големите градови, поради вработувањето, можностите што тие градови ги даваат. Белград е и универзитетски центар, културните содржини се поголеми…“, заклучи соговорникот Н1.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img