9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Белата кошула е незаменливо модно парче – колку креативно ја носат познатите личности?

НАЈЧИТАНО

Црни елегантни панталони, бела маичка, камел мантил, црна или сива јакна, здолниште до колена, црни салони и бела кошула – ова се основните парчиња облека на кои можеме да го изградиме нашиот стил и секогаш сме во тренд. Овој пат го земавме примерот со познатите личности кои пронајдоа многу креативни начини да облечат бела кошула.

Последните неколку сезони, кошулите доживеаја целосна ренесанса, бидејќи од класично парче облека се трансформираа во едно од најпосакуваните и најтренди парчиња. Тоа што е така главно се должи на разновидноста на носењето што ја нуди ова парче и многуте варијации на стилови, бои, форми и силуети во кои кошулите се наоѓаат во речиси секоја продавница за облека денес. Додека минатата сезона беа особено популарни кошулите со широки кроеви и силни нијанси на бои како розова или обичка, летово се враќаат повеќе класични облици во бела боја.

Дури и во најосновните бои и кроеви, кошулата е многу флексибилна и може да се носи на многу начини. Со оглед на тоа што сепак е парче кое доаѓа од машката гардероба, се смета дека одлично оди со повеќе женствени парчиња, како плисирани здолништа, широки панталони и мини здолништа. Бела Хадид (на сликата подолу), на пример, комбинираше прилично класичен модел на кошула на многу заводлив начин – со тесно здолниште со висок струк и отворена кошула која убаво го покажува нејзиното деколте.

За класичен модел се одлучи и Емили Ратајковски, но покрај широките панталони носеше кошула, која инспирација ја црпи од машката гардероба и краток топ кој на целиот изглед му дава спортски и елегантен шмек.

И класичните и парчињата со повеќе детали одлично одат со сите видови фармерки. Ова добро го знае и Селена Гомез, која ја комбинира својата по малку боемска верзија на класична кошула со тексас шорц.

Рита Ора, позната по прилично необични и често екстравагантни комбинации на облека, избра предимензиониран модел кој делува како фустан наместо класична кошула, а додаде и исклучително модерни чизми до колена.

Кошулата работи многу добро дури и кога сакаме повеќеслоен изглед. Ешли Робертс носеше елек над нејзината бела кошула за да создаде моден изглед кој потсетува на училишна униформа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО