5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Бекиќ: Највисок процент на позитивни за Ковид кај работоспособното население

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Зоран Бекиќ, директор на Здравствениот дом „Савски Венац“, рече дека во таа здравствена установа дневно се тестираат од 70 до 85 лица за коронавирус, а околу 30 отсто од тестираните се позитивни.

Бекиќ за РТС изјави дека меѓу оние кои се позитивни на коронавирусот „е најголемиот број од работоспособното население“.

„Околу 25 отсто се постари и имаат најтешки клинички симптоми“, рече Бекиќ, додавајќи дека меѓу позитивните на коронавирусот „има едно до две деца неделно“.

Бекиќ рече и дека според податоците за цела Србија, во просек во болниците со коронавирус се лекуваат околу 250 лица и дека бројот на заразени може да се зголеми по завршувањето на зимскиот распуст.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...

Косово постави шест услови за формирање на ЗСО

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...
spot_img
spot_img
spot_img