28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Без рубли – нема гас: Некои ги прифатија условите, некои не, кому му е најнепријатно???

НАЈЧИТАНО

Без Рубла – без гас!! Руски Гаспром вчера ја прекина испораката на природен гас за Полска и Бугарија поради одбивањето да плати за енергија во рубљи. Ова е одговорот на Москва на западните санкции воведени поради инвазијата на Украина.

Пазарот, во страв од нови рестрикции на Гас, реагираше со скок на цената на природниот гас за повеќе од 20 отсто во еден ден.

Русија донесе декрет според кој компаниите од т.н „Непријателските земји“, кои купуваат гас од Гаспром, треба да отворат една сметка во евра, а друга во рубљи. Русија смета дека исплатата би била извршена дури откако еврата биле претворени во рубљи.

За ЕУ не е спорно европска компанија да отвори сметка во Русија во евра, но отворањето на друга сметка во Газпромбанк во рубљи би било заобиколување на санкциите.

„Русија не го зема предвид само гасот, туку и секоја трговија со соодветно оружје. Само го чека моментот кога може да се искористи една или друга трговска област, за политички да се уценуваат Европејците. Или да се зајакне руската воена машина“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Компании од четири земји од ЕУ веќе платиле за гас во рубли, а уште десет се подготвени да прифатат руски услови. Сепак, австрискиот канцелар Нечамер негираше дека е постигнат договор за плаќања во рубљи.

„Прво, ќе се погрижиме одлуката на Гаспром да има најмало можно влијание врз европските потрошувачи. Кремљ повторно не успеа да сее поделби меѓу земјите-членки. Ерата на руските фосилни горива во Европа се ближи кон крајот“, рече претседателката на ЕК Урсула. фон дер Лајен.

Во време кога ЕУ увезува речиси половина од сите потреби за гас од Русија, диверзификацијата не е брзо изводлива и подразбира драстичен скок на цените. Прекинот на увозот на енергија од Русија значи и зависност од друг производител. Во најнеблагодарна позиција е најголемиот потрошувач – Германија.

„Можеме само да претпоставуваме дали и каква одлука ќе донесе руската влада во врска со прекинот на извозот на гас. Затоа треба да се подготвиме и веќе почнавме да го правиме тоа порано. Избувна војна и знаеме што треба да направиме. “ рече германскиот канцелар Олаф Шолц.

Полска се пофали со рекордно високи резерви во своите складишта по прекинот на испораките на руски гас. Бугарија доби ветување од Грција дека ќе добие одредени количини од гасоводот што оди од Азербејџан. Но, во повеќето други земји на ЕУ резервите се под петгодишниот просек, објави Ројтерс.

„За жал, се очекува фактот дека Русија ќе го користи снабдувањето со енергија како оружје. Работевме со месеци со партнери ширум светот на диверзификација на снабдувањето со природен гас во Европа“, рече прес-секретарот на Белата куќа Џен Псаки.

Во Русија мислењата за овој потег на Кремљ се поделени.

„Ако договорот содржи услови за плаќање во рубли или плаќања преку конверзија, тогаш, да, можете да ја прекинете испораката. Но, ако договорот вели дека плаќањето е во евра, тогаш не можете да ја прекинете испораката“, рече жител на Санкт Петербург. Валентин Смирнов.

„Мислам дека Гаспром постапи правилно. Немаме пари. Ако не сакаат да плаќаат во рубљи, тогаш нема гориво за нив“, вели една од граѓаните Ирина.

Кога Владимир Путин донесе одлука да плати во рубљи, се појави веста дека Ватикан ги купил првите 10 милиони рубљи. Се испостави дека ова, како и многу вести поврзани со војната во Украина, се лажни. Вистина е само скокот на цените на енергијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО