18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Безгрижното пливање може да се претвори во ноќна мора: Медузите се закануваат на дел од Јадранот

НАЈЧИТАНО

Истра е под опсада на туристи и пред шпицот на сезоната. Туристичкиот компас, се чини, е добро насочен, но за капачите, освен од жештините, заканата доаѓа – од морето. Во последниве денови, има се повеќе извештаи за медузи од компас, кои можат да предизвикаат болни изгореници.

За овој вид проговори и Центарот за морски истражувања Ровињ, кој посочи дека најдобро е да се држите подалеку од медузите, а во случај на убод да се измие со морска вода и да се отстрани преостанатото ткиво од медуза со пинцета.

Поради медузите, се повикуваат капачите во Истра да бидат внимателни.

Некои беа скршени, некои со полна сила, не би сакал да паднам врз неа“, изјави Амир Мусемиќ за Дневник.хр.

Затоа што се опасни за луѓето.

„Во контакт со кожата предизвикуваат болни изгореници“, вели Мусемиќ.

Оние кои ги сретнале и денес носат потсетник за нив.

„Таа ја зеде медузата и ја стисна. Кога ја изгоре, ја затресе, и го изгоре стомакот, па отиде да ме изгори бидејќи ме фати за рака. Гори како коприва и сега после 11 или 12 години и понатаму има лузна“, вели Марко од Германија.

Реакциите во повеќето случаи се такви – локални изгореници, а првиот чекор е да се измие местото на допир со морска вода, никогаш слатка, и да се нанесе крема за разладување.

„Не со вода за пиење, затоа што тогаш тој жар повторно реагира на водата за пиење, пука и предизвикува уште поголема болка и изгореници“, додава Слаѓана Радошевиќ од Институтот за итна медицина на Истарската жупанија.

За некои, безгрижното пливање може да се претвори во кошмар.

„Некои луѓе може да доживеат вртоглавица и гадење, треска и може да ја изгубат свеста. Може да има проблеми со дишењето и тогаш треба да побарате итна медицинска помош“, вели Радошевиќ.

Моментално се наоѓаат во областа на западна Истра.

„Во голем број на плажите во Ровињ, во близина на Пула, но секогаш максималниот број од 5 до 10 од овие медузи по залив, зборуваме за 300, 400 метри крајбрежје, така што тие секогаш можат да се избегнат“, вели Паоло Палиага. од ПМФ во Пула .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО