23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Бајден ќе разговара со лидерите на Г7 за новите санкции против Русија

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека оваа недела ќе разговара со другите лидери на Групата седум најразвиени економии (Г7) за потенцијални дополнителни санкции против Русија поради нејзината војна во Украина, пренесува Ројтерс.
„Секогаш сме отворени за дополнителни санкции. „Ќе разговарам со членките на Г7 оваа недела за тоа што ќе правиме“, рече Бајден одговарајќи на прашања од новинарите за плановите на САД, откако Европската унија во средата предложи најстроги санкции против Москва.

Новите мерки предложени од ЕУ вклучуваат шестмесечно ембарго за увоз на руска нафта, санкции против руските банки и забрана за емитување на руските медиуми.

Според Радио Слободна Европа (РСЕ), американската министерка за финансии Џенет Јелен вчера изјави дека САД се во постојани разговори со партнерите за дополнителни санкции против Русија и дека можат да преземат „дополнителни активности“ за да извршат притисок врз Москва да ја запре агресијата против Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО