15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Бајден ја потврди смртта на лидерот на Ал Каеда, доаѓаат реакции

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Биен потврди дека американскиот воздушен напад во неделата наутро во Кабул, Авганистан, го уби водачот на Ал Каеда, Египќанецот Ајман ал Завахири, што е најголемиот удар за милитантната група откако нејзиниот основач Осама бин Ладен беше убиен во 2011 година.

„Правдата е задоволена и овој терористички лидер го нема“, рече Џо Бајден во говорот од Белата куќа, додавајќи дека нема цивилни жртви. „Нашите разузнавачки служби го лоцираа Завахири на почетокот на годината. Авганистан никогаш повеќе нема да биде рај за терористите“, рече Бајден.

Ајман ал Завахири беше водач на Ал Каеда и висок лидер на исламистичките организации кои организираа и извршуваа терористички напади во Северна Америка, Азија, Африка и Блискиот Исток. Египќанецот Ал-Завахири беше вториот и последен „емир“ на египетскиот исламски џихад, тој често беше нарекуван десната рака на Осама бин Ладен, а биографите на Бин Ладен го опишуваат како „вистинскиот мозок“ на Ал Каеда.

Завахири, египетскиот хирург за кого САД понудија награда од 25 милиони долари за неговата глава, помогна во координирањето на нападите на 11 септември 2001 година, во кои загинаа речиси 3.000 луѓе.

Американските разузнавачи со „висока доверба“ утврдија дека убиениот е Завахири, изјави за новинарите висок претставник на администрацијата. Немаше други жртви.

Во последните години неколку пати се шпекулира за смртта на Завахири, а долго време се зборуваше дека тој е во лоша здравствена состојба.

Неговата смрт покренува прашања за тоа дали Завахири добил засолниште од талибанците откако го презеле Кабул во август 2021 година. Официјалниот претставник рече дека високи талибански претставници биле свесни за неговото присуство во градот.

Нападот со беспилотно летало е првиот познат напад на САД во Авганистан откако американските трупи и дипломати ја напуштија земјата во август 2021 година. Потегот може да додаде кредибилитет на гаранциите на Вашингтон дека Соединетите држави сè уште можат да се соочат со закани од Авганистан без воено присуство во земјата.

Во изјавата, портпаролот на талибанците Забихула Муџахид го потврди нападот и остро го осуди, нарекувајќи го кршење на „меѓународните принципи“.

Реакции за смртта на лидерот на Ал Каеда Ал Завахири:

Американскиот претседател Џо Бајден: „Сега правдата е задоволена и овој терористички лидер повеќе го нема“. Колку и да трае, каде и да се криете, ако сте закана за нашиот народ, САД ќе ве најдат и ќе ве извлечат“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен: „Соочени со неподготвеноста или неспособноста на Талибанците да се придржуваат до нивните обврски, ние ќе продолжиме да го поддржуваме авганистанскиот народ со силна хуманитарна помош и ќе се залагаме за заштита на нивните човекови права, особено на жените и девојчињата. ”

Министерството за надворешни работи на Саудиска Арабија: „Завахири се смета за еден од терористичките лидери кои го предводеа планирањето и извршувањето на грозоморните терористички операции во САД и Саудиска Арабија“.

Канадскиот премиер Џастин Трудо: „Смртта на Ајман ал Завахири е чекор кон побезбеден свет“. Канада ќе продолжи да работи со нашите глобални партнери за борба против терористичките закани, промовирање на мирот и безбедноста и заштита на луѓето овде дома и ширум светот“.

Поранешниот американски претседател Барак Обама: „Вечерашните вести се исто така доказ дека е можно да се искорени тероризмот без војна во Авганистан“. И се надевам дека ќе донесе мал мир на семејствата на 11 септември и на сите други кои страдаа од Ал Каеда. “

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО