22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Бајден Швајцарија ја најави како нова членка на НАТО, наместо Шведска

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по завршувањето на самитот на НАТО во Мадрид денеска повторно направи гаф, погрешно велејќи дека неутралната Швајцарија влегува во НАТО – наместо Шведска.

Американскиот лидер брзо се поправи, шегувајќи се дека мора да е возбуден поради процесот на проширување на Алијансата.

Бајден ги даде своите коментари на крајот од самитот на НАТО во Шпанија, каде одличната вест беше дека Турција ги повлече своите приговори за приклучување на Шведска и Финска во алијансата.

Тој го опиша процесот како двете нации поднесоа барање по инвазијата на Владимир Путин на Украина. Најпрво пристигна покана од лидерот на Финска, со која се побара да ја посети Белата куќа.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО