5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Бајден се огласи за доверливи документи пронајдени во неговата стара канцеларија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот изјави дека е изненаден кога дознал дека во канцеларијата што некогаш ја користел биле пронајдени доверливи документи и рече дека тој и неговиот тим целосно соработуваат со истрагата за тоа што се случило.Бајден им рече на новинарите на заедничката прес-конференција со лидерите на Мексико и Канада дека сериозно ги сфаќа доверливите документи. Рече и дека не знае што има во документите. „Целосно соработуваме со ревизијата, која се надевам дека наскоро ќе биде завршена“, рече Џо Бајден.

Демократот Бајден се соочи со критики од републиканците откако неговото Министерство за правда минатата година започна истрага за начинот на кој поранешниот републикански претседател Доналд Трамп постапува со доверливи документи откриени во неговиот клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида.

Случаите се разликуваат на неколку начини.

Адвокатите на Бајден открија помалку од десетина доверливи записи во канцеларијата и го известија Националниот архив на САД за нивното откритие, ги предадоа материјалите и рекоа дека соработуваат со Архивите и Министерството за правда.

Спротивно на тоа, Трамп чувал илјадници владини документи, неколку стотици од нив класифицирани како доверливи, во неговата резиденција на Флорида повеќе од една година по напуштањето на Белата куќа, и не ги вратил веднаш или доброволно и покрај бројните барања од Националниот архив.

Кога конечно предаде 15 кутии со документи во јануари 2022 година, Архивот откри дека повеќе од 100 биле означени како доверливи. Случајот подоцна го препратил до Министерството за правда.

Инспекторите се обидоа да го натераат Трамп да ги врати сите преостанати доверливи записи преку судски налог и посета на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго. За време на таа посета, советниците на Трамп вратија неколку десетици дополнителни доверливи записи и потврдија дека нема друг доверлив материјал во резиденцијата.

Сомневајќи се за можно попречување на истрагата, ФБИ побара и доби судско одобрение во август да го претресе неговиот дом, каде што агентите пронајдоа повеќе од 13.000 дополнителни записи, од кои околу 100 беа високо доверливи. Јавниот обвинител Мерик Гарланд назначи специјален обвинител во ноември да го истражи случајот.

За да докажат дека се случило злосторство, на иследниците им требаат докази кои покажуваат дека Трамп или неговите соработници свесно и намерно ги сокриле записите и намерно се обиделе да ја попречат истрагата на Одделот за да ги вратат.

Бајден бранеше како неговите соработници постапувале со документите. „Тие пронајдоа некои документи во кутија во заклучен шкаф. И штом го направиле тоа, сфатиле дека во таа кутија има неколку тајни документи. И тие го направија тоа што требаше да го направат. Веднаш се јавија во Архивот“, рече тој.

Бев информиран за ова откритие и се изненадив кога дознав дека има владини записи кои се однесени таму во таа канцеларија, но не знам што има во документите, додаде тој.

Тој рече дека неговите адвокати му предложиле да не прашува што има во документите. „Јас ги предадов кутиите, тие ги предадоа во Архивот и целосно соработуваме на ревизијата, која се надевам дека наскоро ќе биде завршена. А потоа ќе има повеќе детали“, рече Бајден.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img