27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Бајден: Секој ден се чувствувам подобро

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џозеф Бајден, речиси закрепнат од Ковид, синоќа изјави дека „секој ден ги чувствува сите свои стравови“ и дека очекува целосно да се врати на работа во текот на неделата.

Се чувствувам одлично“, изјави тој за новинарите по состанокот со шефовите на компаниите за производство на микрочипови, на кој присуствуваше преку видео врска.

Со малку рапав глас, Бајден (79) рекол дека подобро спие и дека имал две последователни добри ноќи, така што тоа утро дури и неговото куче морало да го разбуди.

Тој е во изолација во Белата куќа откако беше позитивен на тестот за вирус во четвртокот и рече дека се надева дека ќе може да излезе од изолација до крајот на неделата. Бајден продолжи да работи, но ги намали должностите за време на закрепнувањето.

Се чини дека американскиот претседател имал благи симптоми и Белата куќа направи се за да обезбеди гаранции за неговото здравје и способност да владее, иако изолирано.

Претходно вчера неговиот личен лекар изјави дека речиси нема никакви симптоми на болеста и дека неговите витални знаци остануваат „апсолутно нормални“. Тој рече дека претседателот кој лесно настинува, сепак има малку затнат нос.

Бајден го прима антивирусниот лек Паксловид, тој е целосно вакциниран и примил две дози бустер. Тој е ; поради возраста во категоријата на лица кои се изложени на ризик да развијат сериозна форма на болеста.

Денеска ќе му биде петти ден од изолација. Координаторот за одговор на Ковид-19 на Белата куќа рече дека Бајден ќе може да излезе од изолација денес ако добие негативен брз тест за антиген, додека ќе мора да продолжи да носи маска уште неколку дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО