16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Бајден: Рецесијата во САД не е неизбежна и има причини за оптимизам

НАЈЧИТАНО

Рецесијата во САД не е неизбежна и има причини за оптимизам, истакна денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Тој коментираше предупредувања на економисти за можен пат на САД кон рецесија.
Според Бајден, американскиот народ е „многу, многу депресивен“ по две бурни години со пандемијата од ковид-19, економската нестабилност и најновиот раст на цените на горивото што го погодува буџетот на семејствата.

Како што тврди Бајден, потребата за менталното здравје во САД е огромна, бидејќи сè на што луѓето сметаа, се наруши и пропадна. Но, најголем дел е последица на кризата со ковид-19, смета претседателот.

Неговата оценка е дека има причина за оптимизам. Тој е уверен оти САД се подобро позиционирани од која било земја на светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО