16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Бајден: Принцот Бин Салман ја негираше одговорноста за убиството на Кашоги

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека покренал прашање за „безобразното“ убиство на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги за време на состанокот во Џеда со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, за кој американските разузнавачи велат дека бил мозокот зад убиството на новинар во Саудиска Арабија во 2018 година. Конзулат во Истанбул..

По разговорот со саудискиот престолонаследник, Бајден им кажа на новинарите дека Бин Салман му рекол „дека тој не е лично одговорен“ за убиството на Кашоги.

Наведов дека мислам така“, додаде американскиот претседател.

Бајден рече дека е „директен и отворен“ со Бин Салман по прашањето за човековите права.

„Претседателот на САД да молчи за човековите права – тоа не е во согласност со тоа кои сме ние, Американците, и кој сум јас“, додаде Бајден.

Тој нагласи дека не жали за неговите зборови за време на претседателската кампања, кога вети дека ќе ја екскомуницира Саудиска Арабија како одговор на убиството на Кашоги.

Американскиот претседател рече дека не може да гарантира дека Бин Салман или некои елементи на Саудиска Арабија нема повторно да го убијат дисидентот, но вети силен одговор.

„Ако вакво нешто се случи повторно, тие ќе добијат одговор, и повеќе“, рече Бајден.

АП додава дека Бајден отишол на патување во Саудиска Арабија во обид да ги обнови врските со Ријад бидејќи глобалните цени на енергијата скокнале по рускиот напад на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО