2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Бајден повторно ќе се кандидира за претседател на САД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека има намера да се кандидира за втор претседателски мандат во 2024 година, јави Ен-Би-Си.

Според медиумот, за време на приватен разговор со aктивистот за граѓански права Ал Шарптон во септември, Бајден му рекол дека „се подготвува повторно да го стори тоа”, мислејќи на неговата кандидатура за претседател.

Додека сојузниците на Бајден посочија дека тој ќе се кандидира за реизбор, претседателот допрва треба јавно да ја соопшти таа намера, јави Ен-Би-Си. Неговите зборови до Шарптон дојдоа на крајот од состанокот во Белата куќа со лидерите на некои од највлијателните организации за човекови права.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Војдан Чеднодрински“ распиша конкурс за изборот на текстови

Врз основа на Конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст објавен од Министерството за култура, Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински”...

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...
spot_img
spot_img
spot_img