9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Бајден има нова портпаролка?!

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден назначи нова портпаролка на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, првата црна жена и отворена лезбејка на функцијата, истакнувајќи го нејзиното искуство, талент и чесност до сега.

Карин Жан-Пјер беше заменик портпарол Џен Псаки и ќе ја преземе функцијата на 13 мај, соопшти Белата куќа.

„Таа ќе биде првата црнка, отворено ЛГБТК + личност“ на таа позиција, напиша Псаки на Твитер, најавувајќи од самиот почеток дека ќе се пензионира за време на нејзиниот мандат. „Ќе им го даде својот глас на многу луѓе и ќе им овозможи на многумина да сонуваат големи соништа“, додаде таа.

Кучињата од Белата куќа одат кон телевизискиот канал MSNBC, јавуваат американските медиуми.

Карин Жан-Пјер (44) е родена во Мартиник. Нејзините родители, по потекло од Хаити, емигрирале во САД. Таа пораснала во Њујорк, каде што нејзиниот татко работел како таксист, а нејзината мајка се грижела за домаќинството. Тој живее со новинар на CNN и имаат една ќерка.

Жан-Пјер дипломирала на престижниот Универзитет Колумбија, а потоа влезе во политиката, често истакнувајќи дека животниот пат на нејзиното семејство, пример за „американскиот сон“, ја одредува нејзината кариера.

Таа работеше и во кампањите на Барак Обама, а потоа и во кампањата на Џо Бајден.

„Претставувам се што мрази Доналд Трамп“, рече таа во видеото за MoveOn од 2018 година, во кое таа беше една од главните фигури некое време.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО