9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Бајден излезе од изолација – Има втор негативен тест

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден денеска, втор ден по ред, излезе негативен на тестот за коронавирусот и ќе се врати на своите претседателски должности и патувања, соопшти лекарот од Белата куќа.

Бајден (79) повторно беше позитивен на коронавирус само неколку дена откако беше негативен, за што неговиот лекар Кевин О’Конор вели дека се јавува кај многу мал број луѓе кои го земаат лекот Паксловид.

Бајден првпат беше позитивен на тестот на 21 јули. Тој имаше благи симптоми на болеста и беше негативен во рок од неколку дена.Потоа, на 30 јули, повторно имаше позитивен тест.

Претседателот на САД беше изолиран во Белата куќа една недела, но наскоро треба да продолжи со патувања. Треба да го посети Кентаки, сојузната држава што е погодена од големи поплави.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО