-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Бајден денеска пристигнува во Европа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот Џо Бајден во среда заминува за Брисел на разговори со европските лидери за руската инвазија на Украина, спроведувајќи ги плановите за дополнителни санкции против Москва за кои извори велат дека се и членови на рускиот парламент.Бајден ја напушта Белата куќа во 8.40 часот по источно летно време (13.40 часот по средноевропско време) на патување кое вклучува разговори во Брисел со НАТО и европските лидери и посета на Варшава за консултации со полскиот претседател Анджеј Дуда.

Два извори запознаени со ситуацијата изјавија дека Бајден и неговиот тим подготвуваат планови за воведување санкции на членовите на долниот дом на рускиот парламент, Дума, како одмазда за руската инвазија на Украина. Се очекува санкциите да бидат објавени во четврток.

Волстрит журнал наведува дека санкциите би можеле да опфатат 300 пратеници на Думата.

Портпаролот на Белата куќа рече дека „не се донесени конечни одлуки за тоа кого и колку ќе санкционираме“.

„Ќе имаме дополнителни санкции кои ќе ги објавиме во соработка со нашите сојузници во четврток кога претседателот ќе има можност да разговара со нив“, рече функционерот.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во вторникот изјави за новинарите дека Бајден ќе присуствува на вонредниот самит на НАТО во четврток, ќе се сретне со лидерите на Г7 и ќе им се обрати на 27 лидери на Европската унија на состанокот на Европскиот совет.

Бајден ќе ја координира следната фаза од воената помош за Украина, рече Саливан.

Покрај воведувањето нови санкции кон Русија, Бајден ќе работи со американските сојузници за да ги заостри постоечките санкции, рече Саливан.

Бајден рече дека нема да влезе во директен конфликт со Русија. Сепак, тој вети дека САД ќе ја бранат целата територија на НАТО и нареди да се испратат повеќе војници во источното крило на НАТО.

За време на посетата на Полска, Бајден ќе ги посети американските војници и ќе се сретне со експерти вклучени во хуманитарниот одговор за да им помогне на стотици илјади Украинци кои ја напуштија својата земја и на оние кои останаа таму.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img