23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Бајден го повика Конгресот да го забрани јуришното оружје

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот го повика Конгресот да го забрани јуришното оружје, да воведе проверка на податоците за секој што го купува и други мерки за контрола на оружјето за да се запре серијата масовни престрелки што ги погодија Соединетите држави.

Во директен пренос од Белата куќа во ударниот термин, Бајден ја праша земјата, згрозена од неодамнешните престрелки во Тексас, Оклахома и Њујорк, колку овие случаи треба да ги променат законите за оружје во САД.

„Поради Бога, уште колку масакри сме подготвени да прифатиме?“, праша Бајден.

Претседателот, демократ, повика на серија мерки на кои историски се спротивставија републиканците во Конгресот, вклучително и забрана на продажба на оружје за напад или, доколку тоа не се случи, зголемување на минималната возраст за купување на тоа оружје од 18 на 21 година и укинување на заштитата од насилни тужби. извршени од нивното оружје.

„Не можеме повторно да го изневериме американскиот народ“, рече Бајден, притискајќи ги републиканците да гласаат за нацрт-законот со мерки за контрола на оружјето.

Соединетите Американски Држави, кои имаат повисока стапка на смртност од огнено оружје од која било друга богата нација, во последните недели беа потресени од масовни престрелки во продавница во државата Њујорк, основно училиште во Тексас и здравствена установа во Оклахома.

Пратениците ја разгледуваат можноста за проверка на податоците за купувачите на оружје за да се дозволи одземање оружје од луѓе кои страдаат од ментална болест. Но, сите нови мерки се соочуваат со големи републикански пречки, особено во Сенатот, а забраната за јуришно оружје нема доволно поддршка за да биде усвоена.

И покрај политичките предизвици, Бајден го повика Конгресот да дејствува.

Поддржувачите на безбедноста на оружјето го повикуваат Бајден да преземе построги мерки за да го спречи вооруженото насилство, но Белата куќа во голема мера ја префрли одговорноста на Конгресот да донесе закони кои треба да имаат поголем ефект.

Комитетот на Претставничкиот дом на САД во четвртокот работеше на нацрт-законот што треба да ги заостри националните закони за оружје, иако мерката веројатно нема да помине во Сенатот.

Вечерното обраќање на Бајден треба да ги принуди пратениците да усвојат закони и да го задржат ова прашање во првите редови за гласачите. Повеќето гласачи, и републиканците и демократите, сакаат построги закони за оружјето, но републиканците во Конгресот и некои умерени демократи го блокираат законот со години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО