2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела поради зголемената побарувачка за нафта надвор од Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Преговорите што резултираа со договор меѓу венецуелската влада и опозицијата минатиот викенд може да доведат до олеснување на долгогодишната економска и политичка криза во Венецуела.

Сето ова се случува во време кога расте глобалната потреба од нафтени извори надвор од Русија и додека САД ги ублажуваат санкциите кон таа латиноамериканска земја богата со нафта, јавува Радио Слободна Европа светските медиуми.

Со постигнување голем општествен договор, владата на Николас Мадуро и венецуелската опозиција го прекинаа повеќегодишниот политички ќор-сокак, сигнализирајќи можно олеснување на тешката економска и политичка криза во Венецуела што доведе до огромен бран бегалци низ целиот регион. според агенцијата Франс прес.

На 26 ноември, двете страни на разговорите во Мексико потпишаа хуманитарен договор за програми за образование, здравство, безбедност на храна, одговор при поплави и електрична енергија. Тие се договорија следниот месец да продолжат разговорите за претседателските избори закажани за 2024 година, кои треба да обезбедат учество на опозицијата.

Враќање на Венецуела на светскиот пазар на нафта
Американското Министерство за финансии соопшти дека договорот од саботата означува „важни чекори во вистинската насока за обновување на демократијата“ во Венецуела, по што одобри издавање на шестмесечна лиценца на американската нафтена компанија Шеврон да продолжи да пумпа нафта во Венецуела. Ова, нагласува АФП, ќе и овозможи на латиноамериканската земја, која ги има најголемите резерви на нафта во светот, повторно да влезе на светските пазари на нафта.

И покрај огромните резерви на нафта, истакнува Франс прес, Венецуела страда од тешка сиромаштија и политичка криза што се влоши откако Мадуро се прогласи себеси за победник на спорните избори во 2018 година.

Меѓународните напори за решавање на венецуелската криза се интензивираа по руската инвазија на Украина и притисокот што таа го изврши врз глобалните енергетски резерви. Заедничката изјава на Канада, САД, Велика Британија и ЕУ ветува „подготвеност за преиспитување на санкциите“ кон Венецуела, но бара ослободување на политичките затвореници, почитување на слободата на медиумите и гарантирање на независноста на судството и изборните тела.

На состанокот во Мексико, владата и опозицијата се договорија да побараат од Обединетите нации да управуваат со државните средства на Венецуела во странски банки во износ од околу три милијарди долари, кои ќе бидат одмрзнати за да се олесни хуманитарната криза, наведува Ројтерс.

Со посредство на Норвешка се водеа преговори меѓу владата на Мадуро и нејзините политички противници.

Вашингтон негира дека олеснувањето има некаква врска со нафтата
Најавата на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден за укинување на клучните нафтени санкции против Венецуела го означува првиот значаен чекор кон олеснување на повеќегодишното ембарго на таа земја, што на крајот може да помогне во олеснување на затегнатиот глобален енергетски пазар, пишува Вашингтон пост. проценки.

За администрацијата на Бајден, под претпоставка дека преговорите со опозицијата продолжуваат кон демократски избори и подобрување на човековите права, секое олеснување на глобалното снабдување со енергија се смета за позитивно.

Сепак, посочува весникот, американските власти ги отфрлаат извештаите дека администрацијата дејствувала за да го ублажи недостигот на нафта и високите цени на енергијата поради руската инвазија на Украина. Тврдат дека станува збор само за „Венецуела и венецуелскиот процес“.

Санкциите против Венецуела, кои, нагласува весникот, беа иницирани пред 15 години поради трговија со дрога, корупција и кршење на човековите права, постепено се зголемуваа и кулминираа под администрацијата на Доналд Трамп, кога беа особено заострени мерките против државната нафтена компанија ПДВСА.

Сепак, економскиот и политичкиот притисок врз Мадуро немаше многу ефект, посочува Вашингтон пост и додава дека венецуелскиот народ го сноси товарот на пропаднатата економија и репресијата, што доведе до заминување на милиони луѓе од земјата.

Ретка средба меѓу лидерите на горко поделената влада и опозицијата во Венецуела делумно ги одразува економските ефекти од руската инвазија на Украина, што ги натера САД да ги преиспитаат своите ограничувања за енергетските компании кои работат во Венецуела, пишува Њујорк Тајмс.

Мадуро, кој долго време ги негираше страдањата на Венецуелците, е очаен да ја подобри економијата и да ги зголеми шансите за победа на изборите во 2024 година, додека лиценцата доделена на Шеврон да работи во Венецуела и овозможува на латиноамериканската нација повторно да влезе на меѓународниот пазар на нафта. .

Разговорите во Мексико се исто така дел од серијата состаноци меѓу владата на Венецуела и опозицијата, која се надева дека следни на дневен ред ќе бидат политичките отстапки. Сепак, весникот посочува на мислењата на аналитичарите, разговорите се дел од една поголема акција за омекнување на политиката на САД кон Венецуела, која е поврзана со растечката глобална потреба од неруски извори на нафта.

По новиот договор меѓу владата на Мадуро и опозицијата, други компании, велат експертите, најверојатно ќе ги притиснат САД дополнително да ги укинат ограничувањата за Венецуела, вклучително и санкциите што им забрануваат на бизнисите во Индија и на други места да увезуваат венецуелска нафта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img