3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

„Банда мајмуни“: Макаки во Јапонија продолжуваат да напаѓаат луѓе, ловци убиле еден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Локалните власти во јапонскиот град Јамагучи објавија дека убиле еден од, како што пишува Би-Би-Си, „банда мајмуни“ која со недели ги тероризира жителите на градот. Досега макаките повредија речиси 50 луѓе во Јамагучи.

Ловците го пронашле мажјакот на теренот на гимназијата и го заспале откако било потврдено дека е дел од „бандата мајмуни“ одговорна за нападите.

Властите ловат мајмуни од почетокот на нападите врз возрасни и деца пред околу три недели. Повеќето од повредите се помали гребнатинки и каснувања.

Сè уште се известува за инциденти, а потрагата по други агресивни мајмуни продолжува. Се проценува дека заробениот мајмун имал четири години и висок околу половина метар

Јапонските макаки се вообичаени во некои делови на Јапонија, а во некои области тие се штетници бидејќи јадат земјоделски култури и понекогаш влегуваат во домовите. Сепак, нападите врз луѓе се невообичаени, јавува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img