2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Балканска безбедносна мрежа: речиси половина од воениот буџет за ново оружје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Предлог-законот за буџетот предвидува Србија во наредната година да издвои повеќе од 1,3 милијарди евра за одбрана или околу два отсто од проектираниот бруто-домашен производ (БДП), кој е пропорционален на економската сила на земјата, повеќе од повеќето европски Членките на НАТО распределуваат.

Како што пишува порталот на Балканската безбедносна мрежа, Србија за одбрана има одвоено речиси 161 милијарда динари, а во предвидениот буџет инвестициите во ново оружје се на исклучително високо ниво за што ќе бидат потрошени 44,9 отсто од сите средства.

„Доколку се усвои предлог-законот за буџетот, Србија ќе има пропорционално повеќе пари за одбрана во однос на економската сила на земјата од повеќето европски членки на НАТО кои не ги достигнале препорачаните два отсто од БДП. Во амбиентот Романија (1,99 отсто) и Хрватска (2,03 отсто) одвоиле исто толку за одбрана во 2022 година, а наскоро и Црна Гора“, се вели во текстот.

39,5 отсто од буџетот се наменети за кадровски трошоци, 14,8 отсто за операции и 0,8 отсто за градежништво.

НАТО им препорачува на своите членки исто така да издвојат околу два отсто од БДП, но таа половина оди за персонални трошоци, 30 отсто за операции и само 20 отсто за инвестиции.

Од новиот буџет Србија најмногу се одлучила за набавка на оружје и воена опрема за што се планирани 616 милиони евра. За плати, придонеси, дневници и надоместоци на вработените ќе бидат издвоени 542 милиони евра, за оперативни трошоци 203 милиони евра, а за изградба или поправка на објекти околу 11 милиони евра.

Според планираниот буџет за одбрана на Србија за следната година, учеството на инвестициите во оружје и инфраструктура ќе изнесува 45,7 отсто и е најслично на Грција и Унгарија“, се вели во текстот.

Војската на Србија, за разлика од другите армии, има и специфичен дополнителен трошок – постојан ангажман на персонал и опрема во копнената безбедносна зона, каде покрај оптоварувањето на луѓето, постојаните трошоци за гориво, храна и комунални услуги на неколку се платени десетина мали воени бази.

„Иако е неспорно дека на вооружените сили им треба ново оружје и опрема, воената обука и вежби не смеат да трпат. Војниците, подофицерите и офицерите треба да бидат добро обучени за ефикасно да го користат ова оружје. А за обука се важни парите и затоа е потребна порамномерна распределба на парите во буџетот на Министерството за одбрана“, се заклучува во анализата на порталот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Сурово мачеле и убиле двегодишно момче кога имале по 10 години

Пред околу 30 години, на 12 февруари 1993 година, Џејмс Булгер (2) беше брутално убиен во Бутл во близина на Ливерпул, Англија. Две 10-годишни...

Спасовски му ветил на бугарскиот колега дека в сабота нема да има инциденти

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев денеска од Скопје порачаа дека нема да се дозволи никаков...

Кремљ го демантира Лондон: Џонсон лаже!

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков тврди дека тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин се заканил дека ќе употреби...
spot_img
spot_img
spot_img