-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Бактериски конјунктивитис: Причина, симптоми и како да се лекува оваа непријатна болест?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата која се шири на внатрешниот дел на очниот капак и се протега преку белката на окото до рожницата, а првиот симптом е црвенило на окото. Постојат вирусни, алергиски и бактериски конјунктивитиси, а разликите меѓу нив се во причините и методите на лекување.

Како да препознаете бактериски конјунктивитис?
Сите три типа на конјунктивитис имаат слични симптоми, имено:

– црвенило на очите

– болка, чешање или наводнување на окото

– гноен исцедок

Додека вирусниот конјунктивитис е нешто почест, бактерискиот конјунктивитис може да биде многу потешко да се препознае и третира. Најчесто се јавува во зимските месеци, од декември до април, а во зависност од тоа колку траат симптомите, може да биде хиперакутен, акутен кога трае помалку од четири недели и хроничен кога трае повеќе од четири недели.

Причина за бактериски конјунктивитис
Бактерискиот конјунктивитис е предизвикан, како што сугерира името, со пренесување на бактерии во окото, а може да се пренесе со допирање на окото со валкани раце или со контакт со респираторни капки од друго лице.

Инфекцијата најпрво се појавува на едното око, а обично се шири на другото око во рок од два дена. Таа е предизвикана од три бактерии, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae и Haemophilus pneumoniae. Важно е да се знае дека конјунктивитисот е многу заразен и лесно се пренесува, особено кај децата, а може да го имаат и бебињата и малите деца.

Може ли да се спречи бактериски конјунктивитис?
За да се избегне оваа ситуација, потребно е да се обрне внимание на неколку работи. Најпрво, секогаш добро мијте ги рацете, особено пред да ги допрете очите. Ако веќе имате конјунктивитис на едното око, не допирајте го заразеното, а потоа и здравото, бидејќи инфекцијата потоа може да се пренесе на другото око. Грижете се правилно за вашите контактни леќи.

Подеднакво е важно да не користите шминка за очи на други луѓе или да не ги бришете очите со туѓи крпи или марамчиња. Ако сте користеле шминка за време на инфекцијата, фрлете ја подоцна за да спречите повторување на конјунктивитисот.

Како се лекува бактерискиот конјунктивитис?
Во некои случаи, при благи состојби, бактеријата сама ќе се повлече и конјунктивитисот ќе исчезне, додека понекогаш, како и кај сите бактериски заболувања, ќе биде неопходно да се земе антибиотик во вид на капки, ставајќи се неколку пати на ден. седум до десет дена или според упатствата на лекарот. За да ја намалите болката, може да ви помогнат топли или ладни облоги во вид на натопена крпа или газа, а секој пат треба да земате нова крпа или газа и никогаш да не ставате ист компрес на двете очи.

Заклучок
Бактерискиот конјунктивитис е предизвикан од неколку видови бактерии, може да биде благ или посериозен и се препознава по црвенило на очите и гноен исцедок. Важно е да побарате помош од лекар кога ќе се појави и да ставите капки за очи според препорачаното. Неопходна е и претпазливост за да не се пренесе инфекцијата од едното на другото око бидејќи конјунктивитисот е многу заразен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img