-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

А во вселената – Русија и САД заедно

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вселенските велесили Русија и САД денеска ќе испратат екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС), во првата заедничка мисија по почетокот на руската инвазија на Украина, јавуваат западните агенции.

Космонаутите Сергеј Прокопјев и Димитри Петелин и нивниот колега од НАСА Френк Рубио ќе летаат до вселенската станица во руска капсула Сојуз.

Тој ќе биде првиот американски астронаут кој ќе отпатува до ISS со руска ракета Сојуз откако шефот на Кремљ Владимир Путин испрати војници во западна Украина, според АФП.

Лансирањето на „Сојуз“ е закажано во 11:45 часот од космодромот Бајконур во казахстанската степа, во Централна Азија летот до ISS ќе трае три часа, а тричлениот руско-американски екипаж ќе помине три месеци заедно во вселената.

Американскиот астронаут Френк Рубио пред неколку недели оцени дека тоа е „многу важна мисија“, тврдејќи дека станал „добри пријатели“ со своите руски колеги.

Тој ја нарече соработката на американската НАСА со руската вселенска агенција Роскосмос „добра и силна“, без оглед на тензиите меѓу Москва и Вашингтон, објави агенцијата ДПА.

„Мислам дека е важно, кога минуваме низ моменти на напнатост во други работи, човечкото вселенско летот и истражување, страст што ја споделуваат двете агенции, да остане еден вид дипломатија и партнерство, нешто што го споделуваме и се стремиме да го постигнеме заедно во извонредни услови. работи“, рече тој.Американски астронаут.

Москва неодамна објави дека, во светло на конфликтот со западните сили, ќе се повлече од Меѓународната вселенска станица по 2024 година, но точниот датум на повлекувањето не е објавен, па некои аналитичари се сомневаат дека Русија ќе го стори тоа, јави ДПА. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img