16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Аља ќе настапи на фестивалот ЦМЦ во Далмација во јуни

НАЈЧИТАНО

Популарната пејачка Аља, која се протега меѓу Словенија и Далмација, неодамна го посети јужното Јадранско Море, каде одржа неколку концерти за фестивалот „Отворање на Море“, организиран од Здружението Муштрин за сите љубители на едрењето и едрењето.

Аља (38) ги пеела своите најголеми хитови додека пловела на релација помеѓу островите Хвар и Вис и Пеколните острови кај Хвар. „Како што сите веројатно веќе знаете, јас сум голем љубител на морските радости, па се чувствував како риба во вода на мини турнеја. Горд сум што можам да додадам уште една во збирката необични локации за концерти, имено настапив високо во воздух, во авион, минатата година на покривот на една висококатница, а оваа година на едрилица. Алија е ентузијастичка. Најголемото изненадување на мини турнејата беше Пиратската вечер, која се одржа на Пеколните острови, каде случајно го запознала Питер Граш (46).

„Тоа беше дефинитивно најголемото изненадување на вечерта за мене, наздравивме со моето пенливо вино – ми кажа дека слушнал за моето пенливо вино, но се уште не го пробал, па секако го поправивме и направивме тост веднаш. Последен пат се сретнавме пред епидемијата на Mac Music Awards во Белград, така што беше навистина убаво да го видиме повторно.

Аља се подготвува и за настап на фестивалот ЦМЦ, кој во јуни ќе се одржи во Водице, Далмација, каде на 16 јуни ќе ја изведе песната Еден живот подолго. Песната ја напишаа Раај и Ненад Нинчевиќ, а во мај таа ќе сними спот за песната некаде во Далмација. Пролетта и летото на Али се полни со концерти и настапи, на кои популарната пејачка со големо нетрпение очекува.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО