9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Ајкула ги исплаши туристите од Србија, но само баба и нејзиниот внук го откажаа одморот

НАЈЧИТАНО

Туристите од Србија кои резервираа одмор во Хургада се исплашени поради ајкулата која пред неколку дена уби две жени во тоа одморалиште, но не ги откажуваат аранжманите, соопштија туристичките агенции. Според директорот на „Олимпик травел“ од Крагуевац, летниот одмор го откажала само една постара жена која требало да отпатува со внуката во Хургада.

Драган Суботиќ, сопственик на агенцијата Travel Factory, за Бета вели дека патниците не побарале промена на дестинацијата, иако имаат резервации за плажа во близина на местото каде што се случила несреќата.

Немаше барања за преселба, а некои туристи не ни слушнаа за несреќата“, рече Суботиќ.

Две жени беа убиени минатата недела во напад на ајкула во градот Сал Хашиш во близина на Хургада, соопшти египетското Министерство за заштита на животната средина.

Според спротивставени информации, жени пливале во недозволено време и на недозволено место, според некои информации една жена починала по 20 часот, иако до 18 часот е дозволено пливање.

Суботиќ рече дека оние кои се претерано исплашени можат да ги користат приватните плажи на хотелот, кои се поврзани со морето и се заштитени со мрежи.

Тој истакна дека, за да ги смират, дозволиле некои патници да видат претставник на таа агенција кој зборувал директно од плажата, од водата во Хургада.

Директорот на туристичката агенција Сабра, Владимир Влахо изјави дека ниту еден од туристите кои резервирале одмор во Хургада не побарал откажување.

Имаше спорадични и ирационални прашања како „што ако инцидентот се повтори“ на кои немавме одговор“, рече Влахо.

Тој рече дека повредените жени пливале во забранета зона во забрането време, а сите туристи се безбедни доколку ги почитуваат правилата.

Според директорката на Олимпик патување од Крагуевац, Бранка Краџиќ, патниците во Хургада се малку исплашени, но не го откажуваат одморот на таа дестинација.

„Во моментов во Хургада имаме пет лица кои не пријавиле дека имаат некаков проблем“, рече Караџиќ.

Таа додаде дека патувањето во Хургада го откажала само една постара жена која требало да отпатува со својата внука во септември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО