8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Ахметовиќ пред Борац: Притисокот е голем, се надеваме дека ќе одиме напред

НАЈЧИТАНО

Утре ФК Сараево ќе одигра исклучително важен натпревар од 13. коло на Премиер лигата на Босна и Херцеговина против Борец од Бања Лука и со многу нервоза ќе го дочека натпреварот.

Клубот од Бордо нема победа веќе четири натпревари, на кои собра скромни два бода, со два порази. Последен пат Сараево славеше на крајот на август, кога беа подобри од Леотар со 3:0, а последните натпревари донесоа голема тензија кај играчите.

„Додека сум тука во Сараево, никогаш не сум бил во таква ситуација да не победуваме подолг временски период. Има голем притисок врз помладите играчи. Го даваат својот максимум на тренинзите и на натпреварите. Се додека не го примиме тој прв гол како што велиш, а потоа изгубиме се. Се надевам дека сето тоа ќе го поправиме и се надевам на позитивен резултат“, изјави Мерсудин Ахметовиќ на прес-конференцијата пред мечот со Бања Лука.

Ситуацијата не ја олеснува и тоа што Борац доаѓа во Зеница како тим во добра форма, која на последните пет натпревари победи три пати, а има по еден пораз и едно реми.

„Секако дека тимот на Борча има многу напредок што се однесува до самата игра. Не е ни блиску до тимот од првиот натпревар. Тренерот Мариновиќ донесе позитивна енергија и се гледа дека тимот е се подобар од коло во коло“, тврди Ахемтовиќ.

Тежок удар за Сараево ќе биде отсуството на тренерот Феѓа Дудиќ, кој беше суспендиран поради картон, а утре од клупата ќе го предводи неговиот помошник Мустафа Кодро.

Секако дека е поинаку кога тренерот е на клупата, но се надевам дека и помошниците ќе не поддржат и ќе ни дадат позитивна енергија и дека утре ќе биде како што треба“, изјави Тврди Ахемтовиќ, кој додаде дека играчите работеле. за подобрување на играта.и уште еднаш изрази надеж дека ќе дојде позитивен резултат.

Натпреварот меѓу Сараево и Борц се игра на стадионот Билино Поље во Зеница со почеток во 17 часот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО