5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Аутопсиите по Ковид покажаа дека вирусот се шири на сите витални органи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ковид-19 е дефиниран како респираторна инфекција, но ефектите од новиот коронавирус не се ограничени на еден орган. Аутопсиите извршени на оние кои починале од овој вирус укажуваат на неговото постоење низ целото тело, вклучувајќи ги белите дробови, срцето, слезината, бубрезите, црниот дроб, дебелото црево, градите, мускулите, нервите, репродуктивниот тракт, окото и мозокот.Во еден од случаите, остатоците од новиот коронавирус биле пронајдени во мозокот на починат пациент 230 дена откако лицето првпат почнало да чувствува симптоми, пренесува ScienceAlert.

„Нашите податоци покажуваат дека кај некои пациенти, ковидот може да предизвика системска инфекција и да расте во телото со месеци“, заклучуваат авторите на студијата, предводени од истражувачите од Националниот институт за здравје на Соединетите држави (НИХ).

Во минатото, обдукцијата на оние кои се заразиле со корона покажала прелиминарни знаци на ширење на повеќе органи, при што генетските остатоци од вирусот се појавувале во безброј ткива, органи и течности.

Во јули 2020 година, понатамошните аутопсии покажаа докази за згрутчување на крвта во речиси сите витални органи на оние кои се заразиле со Ковид. Новото истражување на НИХ сега ги повторува и потврдува овие резултати подетално од кога било досега.

Истражувачите сугерираат дека нивните најнови наоди се најсеопфатната анализа досега за клеточното опстојување на короната во човечкото тело.

Студијата вклучуваше 44 обдукции, во кои истражувачите внимателно го открија и квантифицираа нивото на гласник РНК од Ковид на 85 локации и течности. Оваа генетска информација покажува каде вирусот можеби се репродуцирал во текот на животот на една личност.

Во аутопсиите извршени од април 2020 до март 2021 година, истражувачите откриле дека постарите, невакцинирани луѓе кои починале од Ковид покажале изобилство знаци на репликација на корона на вкупно 79 локации и телесни течности.

Покрај тоа, некои од промените беа очигледни во рок од две недели откако почнаа да се појавуваат првите симптоми.

Интересно, додека белите дробови покажаа најмногу воспаленија и повреди, мозокот и другите органи често не покажуваа значителни промени во ткивото и покрај значителното вирусно оптоварување.

Авторите не се сигурни зошто е тоа така. Можеби, на пример, човечкиот имунолошки систем не е толку добар во таргетирање на овие други места во споредба со белите дробови.

Во подоцнежните фази на закрепнување од Ковид, истражувачите пронајдоа докази дека белите дробови биле помалку инфицирани отколку што биле првично, додека другите локации не покажале ни приближно толку подобрување.

„Нашите резултати покажуваат дека вирусот може да се шири низ телото, иако најголем товар на Ковид е во респираторните ткива“, заклучуваат истражувачите.

Разбирањето како се шири и опстојува КОВИД во човечкото тело може да открие многу за тоа зошто некои пациенти страдаат од долгорочна болест со Ковид.

Антивирусни лекови би можеле да му помогнат на човечкиот имунолошки систем да ги исчисти вирусните клетки од ткивата, органите и течностите кои инаку би биле тешко достапни. Тие исто така можат да помогнат во намалувањето на долгорочните симптоми.

„Се надеваме дека ќе ги повториме податоците за опстојувањето на вирусот и ќе ја проучиме врската со долгиот ковид. За помалку од една година, имаме околу 85 случаи и работиме на проширување на тие напори“, вели еден од авторите, Стивен Хјуит, од Националниот институт за рак.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img