More

  Атрактивната Ива е најжешката возач на трамвај: Го добивам медиумското внимание

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Ива Панџиќ од Загреб со гордост ја носи титулата за најжешка жена возач на трамвај, а со оваа работа љубовта што ја имаше кон возењето ја подигна на ново ниво. Една објава на TikTok била доволна за патниците да го забележат 24-годишното момче зад воланот. Ива завршила училиште како административен службеник, но веќе за време на образованието сонувала да стане возач на трамвај.

  Нејзиниот Инстаграм е исполнет со пораки, а во последно време учествува и во интервјуа за медиумите.

  „Морам да признаам дека не го очекував. Мило ми е што можам да бидам пример за другите девојки и морам да признаам дека ми се допаѓа“, вели Ива.

  Рекла дека како мало девојче сакала да ги гледа возачите во јавниот превоз и дека така се заљубила во тој повик. Додека возела трамвај, едно лице ја снимило и го објавило на Тик Ток.

  „Една девојка објави на Тик Ток додека возев со трамвај и тоа беше објава со многу лајкови и тогаш медиумите почнаа да ме контактираат. Секогаш имам љубов кон возењето. Во јавниот превоз ги гледав возачите како возат, ќе застанев зад нив како мало девојче. Возам и коли, безбедно или брзо“, додава тој.

  Завршила училиште за да стане административен службеник, но управувањето со трамвајот и е приоритет.

  „Тоа беше повеќе канцелариска работа, но не бев премногу заинтересиран за тоа. Со трамвајот управувам самостојно, но тренирав околу 11 месеци. Имав нервоза и ја надминав. На почетокот ги полагаш медицинските, па те упатуваат на школување, теоретскиот дел. Ги полагаме предметите и потоа одиме на вежбање. Учиме да возиме трамвај. Воземе околу четири месеци. Во почетокот возиме со ментор и поискусен возач, а денес сум самостојна“, вели Ива.

  Посочува дека ужива во работата, медиумското внимание и дека е привилегирана бидејќи не мора да купува билети за трамвај.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img