8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

АТП Белград: Ѓоковиќ со многу мака во четвртфиналето

НАЈЧИТАНО

Првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ со многу мака се пласираше во четвртфиналето на АТП во Белград, победувајќи го својот сонародник Ласло Гир по пресвртот од 2-1 во сетови.

Натпреварот не започна најдобро за најдобриот тенисер на светот, бидејќи Јере моментално е 50-ти играч на АТП листата кој направи брејк во првиот и седмиот гем и лесно го доби првиот сет со 6:2. Иако се мачеше да го заврши сетот, бидејќи промаши три сет топки на негов сервис, но четвртиот го реализира и поведе со 1-0 во сетови.

Проблемите за Ѓоковиќ продолжија и во вториот сет, кога во шестиот гем Џере направи брејк и поведе со 4-3. Но, Новак веднаш реагира и прави ре-брејк. Натпреварот на крајот заврши во тај-брејк, иако при 6-5 Ѓоковиќ промаши три сета со топка. Ѓоковиќ сепак доаѓа со 1-1 во сетови по тај-брејкот од вториот сет, победувајќи со 8-6.

Третиот сет е речиси копиран како и другите. Сепак, Ѓоковиќ направи брејк на стартот, а Жере веднаш возврати со рибрејк. До крајот на сетот и двајцата тенисери успеаја да го спасат својот сервис и решавачкиот сет отиде во тај-брејк. На Ѓоковиќ повторно му оди подобро и на крајот со многу мака слави со 7-4 во тај-брејкот. Натпреварот траеше речиси три и пол часа.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ го чека уште еден тенисер од Србија, Миомир Кецмановиќ, кој во осминафиналето го совлада Австралиецот Џон Милман со 2-0.

Во четвртфиналето се пласираше и рускиот тенисер Карен Хачанов бидејќи Сафиулин му го предаде мечот.

Утре се закажани другите осминафинални натпревари, а се среќаваат: Монтеиро-Крајиновиќ, Фоњини-Бедене, Оте-Карацев, Руне-Даниел и Лехечка-Рублев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО