3.3 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

АС: Модриќ не знае дали Реал ќе му даде нов договор

НАЈЧИТАНО

Реал Мадрид се подготвува за егзодус на играчи. Во следната година и девет месеци на дури единаесет играчи ќе им истечат договорите.

„Тоа се главно слатки грижи, бидејќи клучните млади играчи или штотуку пристигнаа или се обврзани со нови договори (Винисиус, Родриго, Милитао, Чоамени, Камавинга), додека клубот заштеди над 420 милиони евра за засилувања, но факт е дека во наредните месеци Реал ќе започне со реализација на планот за реконструкција. На крајот од оваа сезона ќе им завршат договорите на седум играчи, а на крајот на следната сезона уште четворица“, пишува АС и додава:

„Сепак, ситуацијата на секој од нив е сосема поинаква, дури и меѓу оние на оваа листа кои се суштински играчи, столбови на тимот. Како Бензема кој за помалку од два месеци наполни 35 години, потоа Крос кој за три месеци полни 33 и Модриќ кој на почетокот на месецот го прослави својот 37 роденден.

Договорите на тројцата им завршуваат на лето, но тие го заработија правото практично сами да одлучуваат, секако со договор со клубот колку време ќе играат за Реал или ќе ги продолжат договорите со клубот. . Сепак, Модриќ е најголемиот непознат меѓу нив и ќе мора да почека до крајот на сезоната за да види дали Реал ќе му понуди нов договор. На Крос и Бензема, од друга страна, практично им е гарантирано продолжување“.

Модриќ во Реал Мадрид пристигна во 2012 година во трансфер вреден 40 милиони евра. Досега за Краљева одигра 445 натпревари, постигна 33 гола и забележа 73 асистенции.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО