More

  „Астронаутските кукли“ ја мерат количината на зрачење за време на лет околу Месечината

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Две женски кукли, Хелга и Зохар, исполнети со сензори, ќе го мерат количеството на радијација и неговото можно влијание врз астронаутите, особено жените, за време на лет околу Месечината, соопшти НАСА.

  Космичкото зрачење се смета за главна опасност по здравјето на луѓето во истражувачките мисии. Далеку од заштита на магнетното поле на Земјата, дозите на радијација би можеле да бидат и до 700 пати повисоки отколку на Земјата, што е потенцијално многу опасно за луѓето.

  Двете кукли ќе седнат на патнички места во првата мисија на НАСА Артемис ова лето, патување без екипаж што ќе им овозможи на астронаутите безбедно да патуваат до Месечината и подоцна да се вратат на Земјата. Два извори на зрачење се загрижувачки – галактичко космичко зрачење и честички од Сонцето.

  Космичкото зрачење е постојано присутно и е главен извор на ризик од рак за членовите на екипажот на мисиите на Месечината и Марс. Од површината на Сонцето, пак, за краток временски период се испорачува голема количина на зрачење, што доведува до зрачење, со симптоми како гадење и замор.

  Овие енергетски честички можат да поминат низ метали и пластика и да ги погодат човечките клетки.

  Хелга и Зохар ќе поминат низ два периода на интензивно зрачење во првите неколку часа од лансирањето, како и за време на нивното враќање на Земјата, кога ќе поминат низ две огромни зони на радијација наречени Ван Аленови појаси, кои ја опкружуваат планетата. Куклите ќе овозможат за прв пат со голема прецизност да се измери количеството на зрачење на кое се изложени астронаутите за време на патувањата на Месечината, објаснуваат научниците.

  Женските кукли беа избрани затоа што се зголемува бројот на жени кои летаат во вселената, а исто така и затоа што женското тело обично е почувствително на зрачење.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img