22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Астронаутите на кинеската мисија спроведуваат научни експерименти во орбитата

НАЈЧИТАНО

Астронаутите на кинеската мисија спроведуваат научни експерименти во орбитата
Кинеската вселенска агенција за истражување со екипаж објави видео од вселената, на кое се прикажува основниот модул на кинеската вселенска станица натоварен со истражувачка опрема за експерименти во орбитата.

Кинеската вселенска станица е дизајнирана да биде разновидна вселенска лабораторија, способна да смести 25 експериментални кабинети за научни истражувања, според China Media Group (CMG).

Експериментите во орбитата опфаќаат низа дисциплини, вклучувајќи микробиологија, физика и медицина.

Тричлениот кинески екипаж, кој е во вселената еден месец како дел од мисијата Шенжу-14, спроведе микробиолошки тестови на примероци од вода, воздух и површина за да се осигура дека тие ќе останат безбедни за време на нивниот шестмесечен престој во вселената.

Тие исто така инсталираа уред за намалување и регенерација на јаглерод диоксид во нивниот орбитален дом.

Експериментските кабинети, инсталирани на лабораторискиот модул Ventijen, ќе им овозможат на астронаутите да вршат експерименти на молекули, клетки, ткива и органи, користејќи различни методи за откривање на интернет, како што се видлива светлина, флуоресценција или микроскопско снимање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО