8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Асанж чекор поблиску до екстрадиција во САД

НАЈЧИТАНО

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е чекор поблиску до екстрадиција во САД, откако лондонскиот суд го испрати неговото предавање на британската влада на одобрување. Нему ќе му се суди во САД под обвинение за шпионажа, за неговата улога во објавувањето на доверливи документи.

Судот издаде официјален налог за екстрадиција на сослушувањето во средата, оставајќи ја британската министерка за внатрешни работи Прити Пател да го потврди неговиот трансфер во САД по долгогодишно правно размислување.

Асанж има можност да поднесе жалба на одлуката.

Асанж беше баран во САД врз основа на 18 кривични пријави, откако Викиликс објави илјадници доверливи досиеја и дипломатски пораки во 2010 година. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува затворска казна до 175 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО