15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Археолозите во Турција пронајдоа амфора стара околу 1.700 години

НАЈЧИТАНО

За време на археолошките истражувања на тврдината Дијарбакир во Турција, која во 2015 година беше вклучена во списокот на светското културно наследство на УНЕСКО, пронајдена е амфора стара околу 1.700 години.

Како што јавува Анадолија, во тек се истраги на просторот на тврдината во Сур, која е колевка на повеќе цивилизации, а кои се вршат под надзор на стручни лица од Научната комисија при Министерството за култура и туризам и градот Дијарбекир.

Истражувањето се спроведува две години и досега се завршени две фази, додека другите се во тек.

Покрај амфората, која не е многу вообичаена за околината, пронајдени се и други предмети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО