7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Арсенал сите три бода во Лондон, Јунајтед се подалеку од Лигата на шампионите

НАЈЧИТАНО

Фудбалерите на Арсенал славеа во натпреварот од 34. коло на Премиер лигата против Манчестер Јунајтед на домашен терен со резултат 3:1. Тоа беше многу важен дуел за двете екипи, кога е во прашање позицијата која води во Лигата на шампионите.

„Црвените ѓаволи“ сега се се подалеку од елитата. Арсенал е на четвртото место на табелата со три бода повеќе од Тотенхем и шест од Јунајтед.

Тотенхем на теренот ќе биде од 18.30 часот кога гостува кај Брентфорд.

Речиси се беше видено во 90-те минути од натпреварот во Лондон. Арсенал рано поведе. Тој поведе со голот на Нун Таварес во третата минута од играта.

„Топчиите“ можеа да имаат поубедлива предност на паузата, но во 28. минута голот на Арсенал беше поништен поради офсајд, по консултации со ВАР технологијата.

Во 32. минута предноста на Арсенал ја удвои Сака од пенал.

Само две минути подоцна надежта за Јунајтед ја врати Кристијано Роналдо. Тој во 34. минута ја искористи одличната асистенција на српскиот фудбалер Немања Матиќ и во продолжение најави подобра игра за својот тим.

Да, Јунајтед подобро го започна второто полувреме, но Бруно Фернандез ја пропушти можноста целосно да го промени текот на натпреварот. Во 57. минута судијата покажа на белата точка, но Бруно беше непрецизен.

Ниту Роналдо не успеа да ги израмни гостите, кој во 61. минута од офсајд ја затресе противничката мрежа.

Точка на мечот практично стави Џек во 70. минута од играта, а на помошниците им се приклучи и Елнени. Тоа беше првиот гол за Џака сезонава.

Во следното коло Арсенал ќе игра против Вест Хем, додека Јунајтед ќе го пречека Челзи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО