16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Арнолд Шварценегер го слави својот 75-ти роденден

НАЈЧИТАНО

Поранешниот гувернер на американската сојузна држава Калифорнија и најпознатиот Австриец во САД, филмскиот актер и познат бодибилдер Арнолд Шварценегер денеска го слави својот 75-ти роденден.

По неговата филмска кариера, Арнолд Шварценегер почнал да се занимава со политика, на почетокот како републиканец, а неговите ставови за животната средина и неколку други прашања сега се целосно демократски. Последниот републикански гувернер на Калифорнија – тој ја извршуваше функцијата помеѓу 2003 и 2011 година – особено се огради од републиканците, кои го избраа Доналд Трамп за претседател.

Одвреме-навреме Шварценегер ќе глуми во некој филм, не може да се кандидира за претседател на САД, бидејќи е роден во Австрија, па се посветува на еколошки активизам и соодветни теми.

Во јуни, тој учествуваше од далечина од Канада на Светскиот самит во Австрија, што е летна климатска конференција на сопствената климатска иницијатива на Шварценегер. Тој со решителни говори го повика светот да се оддалечи од фосилните горива и укажа на парадоксот дека Европа ја финансира руската војска против Украина со купување руски енергетски производи.

Тогаш директно ги повика и Русите, да ја прекинат официјалната владина пропаганда, да ги лажат. Пред една година тој наводно ги покани Американците, особено Трамп, откако приврзаниците на поранешниот американски претседател го нападнаа Конгресот.

Шварценегер е роден во летото 1947 година во Тал во австриска Штаерска. Тој израснал како син на полицаец и поранешен нацист во лоши услови. На 20-годишна возраст, тој стана светски шампион на Мистер Универзум меѓу мускулести мажи, што беше негов билет за Америка.

Во Холивуд стана познат во 1982 година со улогата во филмот Конан. Меѓу Американците, тој стана познат по своите кратки, концизни изјави, дадени со изразен германски акцент.

Еднаш се оженил, летото 1986 година, со внуката на убиецот на претседателот Џон Кенеди, Марио Шрајвер, со што се приклучил на најпознатиот демократски клан во САД како републиканец. Парот има четири деца, по неколку негови прескокнувања преку оградата, па се разведоа во летото 2011 година.

Дедото на двајца внуци се уште редовно вежба, па ја променил исхраната. Во февруари тој тврдеше дека неговата исхрана е 80 отсто растителна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО