7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Апарати за домаќинство кои трошат најмногу електрична енергија

НАЈЧИТАНО

Одредени домашни апарати трошат повеќе енергија од некои други, а тоа може да биде доста корисна информација кога се обидувате да заштедите.

Електричен туш
Електричниот туш е туш кој користи струја, а не само притисок на вода. Исто така, самата ја загрева водата наместо да ја испумпува од резервоарот за топла вода.

Електричниот туш може да троши до 1460 киловат часови (kwH) годишно. Ова може да биде голем процент од вашата сметка за енергија.

Фен
Машината за сушење е вториот уред кој троши најмногу електрична енергија за една година. Годишно троши околу 675 киловат часови.

Тука има прилично едноставен начин да заштедите. Оние кои имаат опција, наместо во машината за сушење да стават облека на машината за сушење и на тој начин да заштедат.

Плазма телевизор
Според Viessmann, просечниот Британец троши повеќе од три часа дневно гледајќи телевизија, па вреди да се размисли колку всушност чини оваа форма на забава.

Плазма телевизорите трошат огромна количина електрична енергија, но помодерните LED телевизори трошат значително помалку и често имаат вградени паметни функции за подобрување на ефикасноста.

Плазма телевизорот троши малку помалку енергија годишно од машината за сушење. Обично троши околу 658 киловат часови годишно. Сепак, тоа зависи од просечната употреба, па ако гледате телевизија подолго, ќе потрошите повеќе. Од друга страна, LED телевизорите трошат значително помалку – околу 119 киловат часови.

кујнски апарати
Што се однесува до кујнските апарати, најмногу електрична енергија трошат машината за миење садови (480 kWh / година), фрижидерот / замрзнувачот (425 kWh / година), шпоретот со електрична плоча за готвење (315 kWh / година), рерната (290 kWh / година). Машината за перење троши околу 420 kWh/годишно.

Шпорет
Честото користење на шпорети може да доведе и до поголема потрошувачка. Viessmann наведува дека котел троши околу 165 киловат часови годишно.

На листата на апарати за домаќинство кои трошат најмалку електрична енергија се наоѓаат вентилатор, правосмукалка, тостер, пегла и апарат за кафе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО