20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Анчелоти откри: Мојата работа во Реал е лесна

НАЈЧИТАНО

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти во последно време е во центарот на вниманието, а како не и покрај тоа што неодамна ја освои титулата во шпанското национално првенство и со тоа стана единствениот тренер кој успеал да освои титули во петте најдобри европски лиги, го тренира најголемиот клуб во светот. Италијанскиот стручњак рече дека му било лесно да работи во Реал и објасни зошто.

„Во Реал ми оди добро поради односот што го имам со играчите, никој од нив не ми прави проблеми. Во минатото му кажував на играчот дека ќе одмори. Не би сакал имиња, но често знаеја дека прават лути фаци и лоша атмосфера поради тоа“, рече Анџелоти, а потоа продолжи:

„Денес е сосема поинаку. Зборуваме за играчи кои освоиле четири ЛШ кога ќе им кажам дека некогаш ќе бидат на клупата, ниту еден од нив не е вистински проблем поради тоа. Тоа е разликата помеѓу Реал и другите клубови… тука се врвни професионалци. Така, ова беше лесна сезона и мојата работа беше лесна. Инаку, тешко е да се задржат играчите мотивирани, но тоа не е случај овде, на овие играчи не им треба дополнителна мотивација од учењето да играат за Реал Мадрид“, изјави Анџелоти.

Реал Мадрид по освојувањето на националната титула ќе се бори против Ливерпул за трофејот во Лигата на шампионите, а натпреварот е закажан за 28 мај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО