23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Анчелоти ги шокираше сите по соборување на рекордот

НАЈЧИТАНО

Италијанскиот тренер Карло Анчелоти (62) стана првиот во историјата на фудбалот кој ја освоил шампионската титула во сите пет најсилни лиги во Европа. Започна со Милан, продолжи со Челзи, Пари Сен Жермен, Баерн и на крајот Реал Мадрид, каде ја освоија титулата во вториот мандат.

Многумина беа изненадени кога Флорентино Перез го донесе по просечната сезона во Евертон, неколку пати се споменуваше дека може да добие отказ доколку не ја освои Лигата на шампионите, но Анчелоти не е загрижен бидејќи веќе има план.

Тој е долго време во фудбалот и полека размислува за крајот на кариерата. Се започна во помладите категории на Реџола и Парма, во раните седумдесетти, а сега речиси 50 години подоцна по одличната играчка и тренерска кариера – време е да се пресметаат и да се размислува за ново поглавје во животот.

– По ова поглавје во Реал Мадрид, веројатно ќе се пензионирам – изјави Карло Анчелоти во првото интервју откако Реал Мадрид му го донесе 35 трофеј на шпанскиот шампион.

– Но, ако Реал Мадрид сака да останам овде уште 10 години – ќе останам. Исто така, националниот фудбал може да биде опција. Канада? Зошто да не, ми се допаѓа … – додаде легендарниот Италијанец, кој претходно изјави дека ќе навива за Канаѓаните на претстојното Светско првенство.

Анчелоти е еден од најтрофејните тренери на сите времиња, бидејќи покрај титулите во сите најсилни лиги во светот, има и три трофеи во Лигата на шампионите. И оваа сезона се обидува да стигне до четвртиот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО