23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Античка шума, дрво од 40 метри, е пронајдена на дното на огромна дупка во Кина

НАЈЧИТАНО

Античка шума е пронајдена на дното на огромна дупка во Кина, со дрвја високи и до 40 метри. Научниците веруваат дека таму може да се најдат непознати видови на животни и растенија.

Истражувачите на пештерата во регионот Гуангкси во јужна Кина ги предупредиле научниците дека пронашле дупка во која има голема шума. Тоа е најголемата дупка од 30 во округот Леја – долга 306 метри, широка 150 метри и длабока 192 метри, пишува
Чувар, пренесува порталот Индекс.hr.
Геологот Џанг Јунгхаи од Кинескиот геолошки институт изјави за државната новинска агенција Ксинхуа дека локацијата има три пештери и добро сочувана античка шума на дното.

Научниците пешачеа со часови за да стигнат до подножјето на дупката и да видат што има внатре. Чен Лисин, кој ја водеше експедицијата, рече дека покрај дрвјата има густа грмушка која допирала до неговите раменици.

„Не би ме изненадило да има видови во тие пештери кои никогаш досега не биле откриени“, рече Лисин.

Пејзаж полн со дупки обично се случува кога подземните води раствораат карпи.

Оваа дупка е еден од ретките примери на длабока, но сепак достижна сончева светлина; што значи дека таму може да расте вегетацијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО