5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Анри негираше дека сака да ја преземе белгиската репрезентација

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешниот француски фудбалер Тиери Хенди демантираше дека сака да биде нов селектор на белгиската репрезентација, пренесува „Скај Спорт“.

Некои француски медиуми објавија дека Анри и понудил на Фудбалскиот сојуз на Белгија (РБФА) да биде нов селектор на оваа земја по заминувањето на Роберто Мартинез.

Белгија во моментов е без селектор, бидејќи Мартинез поднесе оставка по елиминацијата во групната фаза на Светското првенство во Катар.

„Би сакал да кажам апсолутно јасно дека никогаш не сум контактирал со RBFA за да ги понудам моите услуги како нов тренер на првиот тим“, изјави Анри за Sky Sport.

Анри му беше помошник на Мартинез во белгиската репрезентација од 2016 до 2018 година, а потоа и од 2021 година. Шпанскиот селектор неодамна ја презеде репрезентацијата на Португалија.

Легендарниот Французин (45) беше тренер на Монтреал и Монако, а за француската репрезентација одигра 123 натпревари и го постигна својот 51 гол.

РБФА на крајот на минатата година објави конкурс за нов селектор на Белгија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img