Анонимуси повторно го нападнаа Вучиќ: Имаме доверливи документи на Владата на Србија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откако хакерската група Анонимус објави дека хакирала десетици доверливи документи на Владата на Србија, Министерството за информации и телекомуникации соопшти дека сите податоци се уште се заштитени, па граѓаните немаат причина за грижа.

„Поради честите закани на социјалните мрежи во врска со безбедноста на информациите и најавите дека се загрозени доверливите документи на Владата на Република Србија и хакирани различни државни веб-страници, Министерството за информации и телекомуникации сака да ги информира граѓаните дека сите податоци на јавната администрација е заштитена и дека не е откриен ниту еден доверлив документ на Владата.

„Сите податоци од значење за Република Србија се чуваат во Државните центри за податоци во Белград и Крагуевац според највисоките технички и безбедносни стандарди. Исто така, стручните служби на Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за безбедност и информации, Канцеларијата за информатичка технологија и електронска администрација, како и вооружените сили на Србија работат координирано и ги следат сите активности“, соопшти Министерството за информации. во соопштение.

Од министерството велат дека ваквите најави имаат за цел да ги исплашат граѓаните.

„Министерството ги повикува сите вработени во јавната администрација да продолжат да ги почитуваат мерките за безбедност на информациите и сите безбедносни препораки за постапување со непроверени и сомнителни електронски пораки и веб-страници“, се заклучува во соопштението.

Да потсетиме, неформалната меѓународна хакерска група Анонимуси на својот Твитер профил објави дека хакирала десетици доверливи документи од Владата на Србија.

Ставиле линк со постот. Меѓутоа, кога ќе кликнете на врската, пишува дека документите се избришани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img