21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Андреј Пленковиќ- Леаталоти е произведено во Русија, не се знае кој го поседува?!

НАЈЧИТАНО

Авионот се урна синоќа во Загреб, поради што утринава премиерот Андреј Пленковиќ разговараше со претседателот Зоран Милановиќ, унгарскиот премиер Виктор Орбан, како и со сите релевантни членови на Владата, градоначалникот Томислав Томашевиќ и амбасадорот на НАТО во НАТО Нобило.

-„Според она што сега го имаме како информација, се работи за авион од руско производство, не се знае дали бил во сопственост на руската или на украинската армија. Познато е дека во Хрватска дошла од правец на Унгарија, а во Унгарија од правец на Романија. Знаеме дека неколку минути ја прелетала Хрватска и паднала во Загреб.Добро е што нема повредени и што паднало на дел кој не е ниту куќа ниту зграда. Надлежните служби вршат анкети. Контактиравме и со украинската страна за да видиме дали имаат информации како авионот стигнал до Загреб. Во секој случај, сите ќе вложат максимални напори за да се утврдат причините за пристигнувањето и демолирањето на овој авион во Загреб“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО