21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Андреј Пленковиќ доби дете, Јанша му посака на бебето светот да биде љубезен кон него

НАЈЧИТАНО

На хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и неговата сопруга Ана Маслаќ Пленковиќ вчера во породилиштето во Загреб им се роди трето дете. И Јанез Јанша на Пленковиќ му го честиташе раѓањето на синот Иван, како што го именуваа. Светот нека биде љубезен кон малиот Иван“, напиша тој на Твитер.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во средата во породилиштето во Загреб го доби синот Иван, изјави за „Вечерњи лист“ владиниот портпарол Марко Милиќ. Ова е трето дете за Пленковиќ и неговата сопруга Ана Маслаќ Пленковиќ. „Раѓањето беше во најдобар ред“, изјави Милиќ и додаде дека гордите родители, како и братот или сестрата, 4-годишната Мила и 7-годишниот Марио, се пресреќни што имаат новороденче во семејството.

Утрово и словенечкиот премиер Јанез Јанша преку Твитер му честиташе на својот хрватски колега.Сопругата на премиерот е дипломиран правник од Дубровник и работи како шеф на Службата за правни работи и човечки ресурси во хрватскиот Сабор. Со Пленковиќ се запознале уште додека бил пратеник. Тие се венчаа во 2014 година и набрзо го добија своето прво дете. Тој и неговото семејство не се појавуваат често во јавноста.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО