7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Андреа Пирло во Куќата на славните

НАЈЧИТАНО

Големо признание за еден од најдобрите фудбалери на овој век. Поранешниот италијански репрезентативец Андреа Пирло е примен во Куќата на славните на италијанскиот фудбал.
Поинаков епилог не можеше да се замисли кога е во прашање голем виртуоз на средината на теренот. Детето Бреши, кое порасна во Милано на 19 години, каде што стана вистинска суперѕвезда. Само неговата активност во градот на модата започна во сино-црниот дел на градот, а потоа неговата, па дури и судбината на италијанскиот фудбал беше одредена во летото 2001 година. Потоа во мега размена, заедно со Кларенс Сидорф, Франческо Коча, Андреас Гуглиелимпиетро и Кристијан Брочи). Се друго е историја.

Две освоени ЛШ, две титули во Серија А и светската титула со Италија, со многу голови, прекрасни асистенции и потези кои потврдија за каква класа се работи. А потоа во 2011 година трансферот во Јувентус и почетокот на големата династија на Старата дама. Тој самиот учествуваше во четири титули и еден пласман во финалето на Лигата на шампионите. За многу фудбалери може да се каже дека имаа значајна улога во два од трите најголеми италијански клубови, но ретко кој е во исто време легенда во двата најголеми Јувентус и Милан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО