4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Англискиот извештај: Оланд ги договорил личните услови со Сити!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд е блиску до трансфер во Манчестер Сити, со кого наводно веќе постигнал договор за личните услови.

Веста прв ја лансираше „Дејли мејл“ и тоа можеби немаше да привлече толкаво внимание, доколку не беа пренесени од други медиуми на Островот, како Скај Спортс и Би-би-си со дополнителни информации.

Граѓаните подготвија петгодишен договор за младиот напаѓач, според кој тој би заработувал околу 31.000.000 евра годишно, со што би станал најплатен играч во клубот, а во моментов е Кевин де Брујн со годишна плата од 24.720.000 евра. .

Оланд во Борусија има откупна клаузула во договорот, која изнесува 75.000.000 евра, а секој клуб што ќе плати толку за неговото обештетување може да ја работи.

Сепак, проблемот на младиот Норвежанец е што неговиот татко Алф – Инге Холанд и агентот Мино Рајола бараат огромна провизија за себе, за да го реализираат трансферот. Рајола од градската управа побарал дури 40.000.000 евра, а Холанд Сениор 30.000.000. Раководството на клубот од „Етихад“ сака преку разговори да најде заедничко решение, за да избегне толку многу плаќања.

Сепак, Англичаните наведуваат дека во моментот кога Манчестер Сити ќе му плати на Дортмунд 75.000.000 евра за откупната клаузула, никој нема да може да го спречи доаѓањето на Ерлинг Холанд во нивните редови, дури ни алчен татко и агент.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img