20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Амнести интернешенел: Русија употреби забрането оружје во Украина

НАЈЧИТАНО

Во извештајот објавен денеска, Амнести интернешнал ја обвини Русија за воени злосторства врз цивили во градот Харков. Жителите се цел на касетни бомби и неселективно гранатирање од 24 февруари, при што загинаа и беа повредени стотици цивили.

Според Амнести интернешнал во извештајот насловен „Секој може да умре во секое време“, жителите на вториот по големина град во Харков, Харков, биле изложени на постојани напади врз станбени области од почетокот на руската инвазија, користејќи касетни бомби, проектили и артилерија.

Извештајот беше опишан како воено злосторство во извештајот, велејќи дека можеби станува збор дури и за намерно таргетирање цивили, бидејќи напаѓачите знаеле за бројот на жртви меѓу жителите на Харков, објави француската новинска агенција АФП.

Амнести интернешенел најде докази дека руската војска користела касетни бомби од типот 9N210 и 9N235, како и касетни мини. И двата вида оружје се забранети со меѓународни конвенции кои Русија не ги потпишала.

Од почетокот на војната во Украина, Обединетите нации постојано предупредуваат за употреба на касетни бомби, додавајќи дека тие ги користи и Украина, која исто така не е членка на Конвенцијата за касетна муниција од 2008 година.

Што е касетна муниција?
Касетната бомба е составена од голем број помали бомби кои, откако ќе бидат фрлени во воздух откако ќе бидат фрлени од авиони или топови, се расфрлани на површина широка стотина метри. Бидејќи многумина не експлодираат веднаш, тие претставуваат голема закана за цивилното население долго по завршувањето на конфликтот. Касетните мини ги комбинираат „најлошите карактеристики на касетната муниција и противпешадиските мини“, рече АИ.

Двомесечното гранатирање на градот, кое во голема мера заврши со повлекување на руската армија од околината на Харков, донесе масовно уништување на градот, кој пред војната имаше 1,5 милиони жители. „Луѓето беа убиени во нивните домови и на улиците, на игралиштата и на гробиштата додека чекаа хуманитарна помош или купуваа храна и лекови“, изјави портпаролката на Амнести интернешенел Донатела Ровера.

Амнести интернешенел истражуваше 41 руски напад во кои загинаа најмалку 62 лица, а беа повредени 196. За две недели во април и мај беа направени 160 интервјуа со преживеани, роднини на жртвите, очевидци и лекари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО