25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Американските војници кои неодамна пристигнаа во Полска почнаа со вежби во близина на границата со Украина

НАЈЧИТАНО

Американските војници кои неодамна пристигнаа во Полска почнаа со вежби во близина на границата со Украина, изјави полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак.

– Во текот на викендот војниците на 18-та механизирана дивизија на полската армија почнаа заеднички вежби во југоисточниот дел на земјата со американски војници од 82-та воздушно-десантна дивизија – напиша Блашчак на Твитер.

САД и Велика Британија неодамна распоредија дополнителни 1.700, односно 350 војници во Полска. Пентагон подоцна најави испраќање на уште 3.000 војници во Полска.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО