13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Американскиот сенатор во посета на БиХ: Заминавме длабоко загрижени за стабилноста на земјата

НАЈЧИТАНО

Американскиот сенатор Крис Марфи ги опиша своите искуства и набљудувања за време на посетата на Сараево минатата недела на својот блог, велејќи дека тој и неговите колеги се згрозени што членовите на Претседателството на БиХ биле „позаинтересирани да се расправаат едни со други“ отколку да разговараат со нив. го напушти состанокот „длабоко загрижен за краткорочната стабилност на оваа важна земја“.

„За време на бројните патувања низ регионот, некако никогаш не сум бил во еден од најмагичните градови на Балканот – Сараево. Сместено во мала долина на Динарските Алпи, Сараево е волшебен спој на австроунгарската и отоманската архитектура, претставувајќи две култури кои продолжуваат да влијаат на овој меѓународен град. Додека се движите низ градот, можете да видите докази за неговото насилно и блиско минато“, пишува Марфи, опишувајќи ги дупките од куршумите што ги видел покрај главниот пат во градот, поранешната уличка на снајперисти.

Бидејќи временските услови го одложија летот за Сараево во средата наутро, сенаторите мораа да ги прескокнат утринските состаноци и да преминат на „најважниот ангажман на денот“, состанокот со членовите на Претседателството на БиХ. Заедно со американскиот амбасадор, тие претходно смислија „стратегија како да се пристапи кон состанокот“, рече Марфи.

Тој објаснува дека повеќе од дваесет години БиХ е „најтешко за одржување на мирот“ во регионот, истакнувајќи дека иако повеќето држави создадени по распадот на Југославија и војните во 1990-тите имаа една доминантна етничка група, границите на БиХ вклучуваше големо население Срби, Хрвати и Бошњаци.

Марфи истакна дека Дејтонскиот договор бара формален договор за поделба на власта во кој извршната власт ќе вклучува тројца претседатели, „по еден да ја претставува секоја група“. Тој наведува дека извесно време тројцата претседатели „неволно го нашле компромисот неопходен за државата да остане функционална“, но дека тоа во последно време се променило, најмногу поради „тврдоглавоста и сепаратистичката реторика на Милорад Додик“, и тричлената извршна власт. во криза, неспособен да донесува никакви одлуки“.

„Како резултат на тоа, Додик, со поддршка од Русија, почна да прави планови за формирање свои институции само за Срби. „Ова може да доведе до граѓанска војна и катастрофа за регионот – токму таков хаос што (Владимир) Путин би го поддржал и охрабрил“, предупреди тој.

Сепак, подготовките за средбата не придонесоа многу, пишува Марфи, истакнувајќи дека од самиот почеток, членовите на Претседателството биле „позаинтересирани да се расправаат меѓу себе отколку да водат вистински дијалог со нас“.

„Седевме со отворена уста додека тие упатуваа навреди и се жалеа, очигледно заинтересирани само за влошување на актуелната криза. Дадовме се од себе да им објасниме како Америка долго време се бори со истите проблеми со кои се бори БиХ – и двете нации се мултикултурни и имаат систем на поделба на власта помеѓу силна национална влада и силни федерални влади. „Но, тие едвај не послушаа, а ние ја напуштивме средбата длабоко загрижени за краткорочната стабилност на оваа важна земја“, напиша тој.

Додека се подготвуваа за прес-конференцијата по средбата, портпаролката на американската амбасада им рече на сенаторите дека треба да се разгледаат „две чувствителни теми“ за кои новинарите би можеле да бидат заинтересирани.

„Прво, таа спомна дека аудио снимката од воведот од состанокот фати еден од нас како му вели на Додик, кој е под санкции на САД“, мило ми е што те гледам, претседателе Додик. Таа беше загрижена за конотацијата на сугестијата дека е „добро“ да се види некој на списокот со санкции на САД. Се насмевнавме и ѝ рековме дека нема причина за грижа “, пишува тој.

Друга тема на која функционерот им го привлече вниманието е дека новинарите може да постават прашање поврзано со тврдењата што Додик неодамна ги изнесе – „дека САД и Велика Британија планираат да го киднапираат и да го затворат во подрум без прозорци“.

„Се насмеавме – а потоа сфативме дека е навистина сериозна“, рече тој.

Сенаторот Том Тилис имаше предлог.

„Како е да се согласиме да одговориме на тоа прашање со еден збор ако се појави. Апсурдно “, предложи тој.

„Иако нашата цел во Србија беше да постигнеме дипломатски напредок за прашања кои се важни за САД, овде беше јасно дека нашата мисија ќе биде главно утврдување на фактите. „Сенаторот (Џин) Шахин, сенаторот Тилис и јас го поминавме остатокот од нашето патување разговарајќи за импликациите од нашиот состанок со претседателите и другите наши ангажмани во Сараево и почнавме да осмислуваме стратегија за справување со растечката стабилност на Конгресот во Босна“, рече Марфи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО