23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Американскиот министер за одбрана најави голема воена помош

НАЈЧИТАНО

Дваесет земји ветија дека ќе и достават оружје на Украина за да и помогнат да се спротивстави на руските сили, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на прес-конференција во Пентагон.

– Денешната средба помина многу добро – изјави тој.
– Многу земји ќе обезбедат артилериска муниција, системи за крајбрежна стража, тенкови и други оклопни возила што се потребни на армијата на Киев – додаде тој по состанокот на контакт групата за Украина.

Остин изрази посебна благодарност до Данска, која ќе обезбеди ракети Харпун за заштита на брегот на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО